تناسب اندام و تغذیه

رژیم غذایی برای کاهش وزن تدریجی

رژیم غذایی برای کاهش وزن تدریجی

رژیم غذایی برای کاهش وزن تدریجی

کاهش وزن سریع

بارها و بارها این جمله را شنیده ایم که می گویند اگر مکمل خاصی را مصرف کنم می توانم در عرض دو هفته ۱۸ کیلوگرم وزن کمک کنم؟ افراد زیادی هستند که دوست دارند با مصرف قرص و مکمل وزن کم کنند و  هر چه سریع تر به اهداف کاهش وزن خود دست یابند. در این میان شرکت های مختلفی که اغلب تاییدیه های مورد نیاز از سازمان های مرتبط را هم ندارند با تبلیغات گسترده و وسوسه کننده به افراد وعده های دروغین می دهند و آنها را به نتایج سریع امیدوار می سازند.

کاهش وزن سریع و بی دردسر برای هر فردی می تواند یک خبر تحریک کننده و جذاب باشد. همه ما انسان ها راحتی را دوست داریم. اما متاسفانه چنین چیزی وجود ندارد. واقعیت این است که اگرچه می توان در یک بازه زمانی کوتاه مدت به کاهش وزن سریع دست پیدا کرد اما حفظ این فرایند اغلب غیر ممکن است.

در این مقاله قصد داریم به چرایی این موضوع بپردازیم و ببینیم چگونه می توانیم به تدریج و به طور مستمر وزن خود را کاهش دهیم.

همچنین بخوانید: رازهای کاهش وزن سریع و مطمئن

راز و رمزهایی که پشت کاهش وزن سریع وجود دارد!

بارها و بارها در مورد این موضوع صحبت کرده ایم. خیلی از افراد زمانی که می خواهند وزن خود را به هر دلیلی کاهش دهند وارد سایت گوگل می شوند و عباراتی همچون کاهش وزن سریع و کاهش وزن در دو هفته را سرچ می کنند. من نیز ۵ سال پیش همین کار را کردم. وارد سایت گوگل شدم و این عبارت ها را جستجو نمودم. بعد از اینکه روی روش های بیان شده در سایت ها کار کردم متوجه شدم نتیجه ای که آنها وعده داده بودند را دریافت نمی کنم. در همین شرایط بود که جلوی آینه منزلمان ایستادم و با خودم گفتم: این نتیجه همان نتیجه ای که من دنبالش بودم نیست.

بعد از ۱۴ سال یادگیری بی وقفه و امتحان کردن رژیم های غذایی مختلف هنوز هم نتوانستم نتایجی که به دنبالش بودم را به دست آورم. خیلی ها مثل من دوست دارند در بازه زمانی کوتاهی متوجه تغییرات بزرگی در اندامشان شوند. آنها به دنبال ایجاد سیکس پک در عرض دو هفته هستند. اما آیا واقعا چنین چیزی ممکن است؟ مکملی وجود دارد که بتواند شما را در عرض دو هفته لاغر سازد یا به اندام مدنظرتان برساند؟ قطعا چنین چیزی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد نتایجش دائمی نخواهد بود. بیشتر افراد زمانی که وارد فرایند کاهش وزن یا بهبود تناسب اندام خود می شوند یک نکته کلیدی را به طور کلی فراموش می کنند و آن هم صبر است.

نکته کلیدی: صبر!

روزی یکی از مربیانم به من گفت: تو می توانی یک مرد خوش اندام باشی. تو می توانی یک فروشنده عالی باشی. تو می توانی خود را به یک کارآفرین موفق تبدیل کنی. تو می توانی یک کسب وکار موفق و عالی برای خود بسازی. تو می توانی همه اینکارها را انجام دهی به شرط اینکه صبور باشی و دست از کار نکشی. حتما از خودتان می پرسید آیا اینکار به سادگی انجام می شود؟ بله با کمی تلاش و صبر می توان به هر جایگاهی دست پیدا کرد.

زمانی که سن کمی داشتم توانستم به موقعیت مدیر عاملی دست پیدا کنم نه به این خاطر که فرد باهوشی بودم؛ نه! تنها عاملی که باعث موفقیت من شد این بود که سعی می کردم بیشتر از همکارانم کار کنم. تلاش می کردم در مسیری که وارد آن شده ام صبر و استقامت داشته باشم و به تدریج خود را به موقعیت شغلی بهتری برسانم.

شباهت های زیادی بین کسب وکار و نتایجی که شما از باشگاه خود می گیرید وجود دارد. تنها تفاوت این دو، پاداشی است که دریافت می کنید. البته باید به خاطر داشته باشید که زمان هایی در زندگی وجود دارد که باید موقعیتی را ترک کنید. در حقیقت شما باید بتوانید تفاوتی بین استراتژی هایی که برایتان کارساز نیست و استراتژی هایی که به زمان نیاز دارد تا خودش را به خوبی نشان دهد قائل شوید.

هنر کاهش وزن

زمانی که برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام به یک باشگاه ورزشی ملحق شدم بیشتر دوستانم گفتند که نمی توانم هرگز به یک شکم شش تکه یا همان سیکس پک دست پیدا کنم. حالا که این مقاله را می نویسم من شکمی شش تکه دارم و عضلات آن به خوبی ایجاد شده است. به خاطر داشته باشید که فرایند کاهش وزن اگرچه ساده است اما نمی تواند آسان باشد.

آسان نیست زیرا چنین فرایندی بر خلاف ذات و ماهیت ماست. همه ما می دانیم که اجدادمان با موقعیت های دشوارتری نسبت به آن چه که ما امروز در آن قرار داریم درگیر بوده اند. در طول میلیون ها سال، ژنوم های ما نیز تکامل پیدا کردند تا بتوانند انرژی بیشتری ذخیره کنند. البته این مقدار انرژی تنها برای مصارف روزمره ذخیره می شود. شما نمی توانید انرژی بیشتری دریافت کنید و انتظار داشته باشید همچنان وزنتان در یک حد متعادل حفظ گردد.

در چند دهه اخیر پیشرفت های زیادی در حوزه کشاورزی و تولید غذا رخ داده است. حالا بیشتر سوپرمارکت ها و مغازه ها پر از مواد غذایی زیبا، هیجان انگیز و البته خوشمزه هستند. غذاهای کنسروی بسته بندی شده در قفسه این فروشگاه ها خودنمایی می کنند.

با اینکه ما انسان ها در طول سال های اخیر پیشرفت زیادی کرده ایم اما هنوز هم ممکن است در فرایند کاهش وزن با چالش هایی روبرو شویم و نتوانیم این فرایند را به درستی به پیش ببریم. روزگاری سلول های چربی به خاطر موقعیت زندگی موجود، دوستمان بود اما حالا به خاطر تغییر در موقعیت زندگی و بی تحرکی بیش از حد، این سلول ها به دشمن ما تبدیل شده است.

چگونه ژنوم های خود را گول بزنیم؟

اگر به شما بگویم روشی وجود دارد که به کمک آن می توانید هم مغز و هم ژنوم های خود را گول بزنید چه احساسی پیدا می کنید؟ چگونه می توانیم از این دو دارایی برای رسیدن به اهداف خودمان استفاده کنیم؟ در یک جمله برای اینکه بتوانید به کاهش وزن تدریجی و پایداری دست پیدا کنید باید بدانید که کالری و سیری به هم ربطی ندارند. تکرار می کنم: کالری و سیری هیچ ربطی به هم ندارند.

ما می توانیم یک وعده غذایی بزرگ بخوریم و هزاران کالری وارد بدن خود کنیم و در عین حال بعد از یک ساعت باز هم احساس گرسنگی کنیم. ما می توانیم آخر شب یک لیوان بزرگ بستنی پرچرب بخوریم و باز هم دچار گرسنگی شویم.

از سوی دیگر می توانیم تنها ۱ الی ۲ پیمانه کلم بروکلی یا اسفناج بخوریم و در عین حال همیشه سیر باشیم.

چیزی که باید بدانید این است که دانسیته یا چگالی کالری را بشناسید و ۷ فاکتوری که بر روی سیری شما اثر می گذارد را شناسایی کنید.

۷ حقیقتی که باید در مورد سیری بدانید.

سیری و گرسنگی دو مورد از حس هایی هستند که ما انسان ها در خود داریم. سیری، نبود گرسنگی تعریف می شود. اگر  احساس سیری داشته باشیم، سیر هستیم. اگر احساس پری کنیم، ما به احتمال زیاد به یک رژیم غذایی خوب پایبندیم. خوب حالا سوال اینجاست که اگر سیری و کالری به هم ربطی ندارند پس چه چیزی بر روی وزن ما تاثیر می گذارد؟ خوشبختانه در سال ۱۹۹۵ مطالعه ای انجام شد و در آن به افراد ۳۸ ماده غذایی داده شد. یافته های محققان این مطالعه بسیار جالب بود.

محققان این مطالعه نتیجه گرفتند که ارائه غذاهای مختلف می تواند ظرفیت سیرکنندگی مختلفی هم برای افراد در پی داشته باشد.

اثر غذاهایی که می خوریم بر روی سیری ما بسیار نقش دارد و سیری هم بر روی رفتارهای غذایی ما در آینده تاثیر می گذارد. این ها اجزایی هستند که نقش مهمی در وزن و تعادل آن ایفا می کنند.

غذاهایی که می تواند سطح سیری ما را تحت تاثیر خود قرار دهد.

  1. فیبرها:

فیبرها می توانند شکم شما را پر کنند و فرآیند هضم در روده کوچک را تسریع نمایند. این موضوع بدین معنی است که درشت مغذی های کمتری جذب خواهد شد. بنابراین کالری کمتری وارد بدن می شود. غذاهایی که حاوی فیبرهای طبیعی هستند می توانند سیری بیشتری تولید کنند. پس از سبزیجات و میوه ها استفاده کنید.

  1. اطلاعات حسی:

مطالعات نشان می دهد اطلاعات حسی ما هم می تواند نقش مهمی در سیری مان داشته باشد. انسان ها به دنبال تنوع در مواد غذایی خود هستند. اما اگر عادت های غذا خوردن خود را تعدیل کنیم و اغلب غذاهای یکسانی را میل نماییم زودتر به سیری خواهیم رسید. تنوع در مواد غذایی باعث افزایش اشتهای ما می شود.

  1. آب:

اگر غذای شما دربرگیرنده آب بیشتری باشد کالری کمتری هم خواهد داشت. افزایش محتوای آب می تواند شکم شما را سریع تر پر کند. همین امر باعث ایجاد حس سیری می گردد.

  1. پروتئین ها و کربوهیدرات ها:

پروتئین ها و کربوهیدرات ها (به جز قند تصفیه شده) می توانند اثر سیرکنندگی عالی بر روی بدن داشته باشند. هردوی این درشت مغذی ها می توانند به از دست رفتن سریع و آسان چربی منجر شود. اما سعی کنید از محصولات پرچرب دوری کنید زیرا چربی با سیری رابطه عکس دارد. علاوه بر این چربی کالری ورودی به بدن را دو برابر می کند.

سایر فاکتورهایی که می تواند بر روی سطح سیری شما اثر بگذارد.

  1. اندازه بشقاب:

 هر چقدر اندازه بشقاب بزرگ تر باشد کالری که مصرف می کنید بیشتر خواهد بود.

  1. اندازه سلول های چربی:

سلول های چربی ما هورمونی به نام لپتین آزاد می کنند. سطح لپتین در افراد چاق بسیار بالاست. زمانی که شروع به رژیم گرفتن می کنیم سطح لپتین ما به سرعت پایین می آید. در این شرایط احساس گرسنگی می کنیم، انگیزه کمتری دارین و کالری کمتری می سوزانیم. این موضوع بدین معنی است که اگر اضافه وزن داشته باشیم، بدن ما دوست دارد همه چیز را همانگونه که هست حفظ کند.

  1. سروتونین:

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا شکلات اعتیادآور است؟ این غذای خوشمزه و تیره رنگ سروتونین را در بدن ازاد می کند. همین موضوع ممکن است در سیگار هم دیده شود.

به همین خاطر است که استرس باعث افزایش وزن در برخی از افراد می شود. این موضوع بدین معنی است که هر چقدر استرس کمتری داشته باشید، سیری بیشتری را تجربه خواهید کرد.

مراحل بعدی که باید مدنظر داشته باشید.

زمانی که صحبت از کاهش وزن به میان می آید باید به فکر یک برنامه طولانی مدت باشید. زمانی که رژیم غذایی را آغاز می کنید ممکن است هم حجم عضلات و هم توده چربی های بدن خود را از دست بدهید. این موضوع بدین معنی است که هر وقت رژیم غذایی جدیدی را آغاز می کنید همه چیز دشوارتر می شود.

اگر رژیم غذایی تان را ترک کنید یا بدتر از آن وزن خود را مجدد به دست آورید وارد یک چرخه منفی خواهید شد. به همین خاطر باید به هنگام آغاز برنامه خود، پایان آن را هم مدنظر داشته باشید. باید بدانید که رژیم غذایی تان ممکن است چند ماه طول بکشد. سه روش برای رسیدن به این هدف وجود دارد:

  1. بر روی سیری بیشتر تمرکز کنید.

با اینکه کمبود کالری به هنگام کاهش وزن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است اما تمرکز اصلی شما باید سیری باشد. اگر مغز فکر کند شما گرسنه هستید رژیم غذایی تان با شکست مواجه خواهد شد.

اگر بخواهید با ژنوم های خود مبارزه کنید وارد بازی خواهید شد که برنده ای ندارد.

  1. برنامه های آموزشی کاردیو و وزنه برداری را به برنامه خود اضافه کنید.

در این شرایط بهتر می توانیم نسبت عضله از دست رفته و چربی از دست رفته را حفظ کنیم. افزایش توده عضلانی می تواند حفظ وزن را راحت تر کند. حالا می توانیم بیشتر بخوریم و کمتر وزن اضافه کنیم.

  1. به جای ایجاد تغییرات اساسی در برنامه غذایی، تغییرات تدریجی را مدنظر داشته باشید.

باید رژیم غذایی خود را به تدریج تغییر دهید تا بتوانید آن را با نیازهایی که دارید منطبق سازید. رژیم غذایی شما نباید شبیه یک رژیم سخت باشد. باید یک رویکرد طولانی مدت برای بهبود شرایط تان باشد. پس تدریجی کار کنید.

همچنین بخوانید: رازهای لاغری سریع و پایدار

نتیجه گیری

افزایش وزن سریع تنها یک حقه تبلیغاتی است. هیچ مکملی وجود ندارد که به شما کمک کند در عرض دو هفته ۱۸ کیلوگرم وزن کم کنید. اگر بخواهید از این روش ها استفاده کنید کاهش وزن دائمی نخواهید داشت زیرا تغییراتی که باید انجام می دادید به درستی اجرا نشده است.

۷ جزء تشکیل دهنده سیری، تمرینات فیزیکی و ایجاد تغییرات تدریجی باید به درستی اعمال شوند. به جای اینکه بر روی نتایج کوتاه مدت تمرکز کنید باید توجه ویژه ای به تغییر عادت های بلند مدت داشته باشید.

کاهش وزن به صبر و تحمل نیاز دارد. بعد از مدتی تلاش می توانید ظاهر بهتری از خود جلوی آینه ببینید. اگر بر روی عادت های بلند مدت تمرکز کنید می توانید نتایج خوبی کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *