خانه داری و دکوراسیون

کاربرد روغن جلا چیست؟

روغن جلا چیست؟ کاربرد های آن؟

روغن جلا ماده ای است که رنگ آن قهوه ای است و همان طور که از رنگش پیدا است برای اجسام چوبی داخلی و خارجی در نقاشی ساختمان استفاده میشود اما اگر برای اجسام خارجی استفاده میکنید نباید در معرض رطوبت باشد.
روغن جلا مقاومت زیادی در برابر رطوبت زیاد و آب و حرارت ندارند و از بین میروند پس اگر میخواهید در محیط خارجی از آن استفاده کنید بهتر است که در معرض رطوبت نباشد. اغلب رنگ روغن را با روغن جلا ترکیب میکنند تا براقیت آن بیشتر شود. برای انجام رنگ آمیزی رنگ جلا باید از پیستوله و یا از قلم مو استفاده کنید.

روغن جلا معمولاً در مدت ۳۰ دقیقه خشک میشود زیرا در آن از مواد خشک کننده استفاده میکنند.
روغن جلا به عنوان آخرین لایه از رنگ عمل میکنند و قدرت چسبندگی زیادی دارد که همین موضوع باعث شده است که دیگر هوا زیر آن لایه نرود و یک لایه ی تمیز جلا و براث را داشته باشیم.
روغن جلا را میتوان در دکوراسیون های چوبی و یا لوازم خانه ی چوبی و مبلمان هم استفاده کرد.

انواع روغن جلا

جلا طبیعی: این نوع از روغن جلا معمولا بی رنگ ایت و رنگ طبیعی چوب خفظ میشود و فقط براق خواهد شد.
جلا رنگ: همان طور که از نام آن مشخص است با رنگ لمینیت یکی است.
جلا ملامین: بعد از جلا رنگ، ملامین را اسپری میکنند تا ماندگاری را افزایش دهند و میتوان رنگ جلا را مات و یا براق کرد. از گران ترین رنگ های جلا این نوع است.

 روغن جلا

مزایای استفاده از روغن جلای چوب

نگهداری و محافظت از چوب از گذشته‌های دور انجام می‌شده و بشر از همان زمان، به دنبال راهی برای جلوگیری از پوسیدگی یا حمله‌ی موریانه‌ها به چوب بوده است. استفاده از روغن جلا برای رنگ آمیزی چوب توانست آن مشکلات را برطرف کند و هدف مدنظر انسان در افزایش عمر چوب را محقق سازد. علاوه بر این دو مورد، روغن جلا باعث شد تا بتوانیم درهای چوبی را راحت‌تر تمیز کنیم و دیگر نگران کشیدن پارچه‌ی نم‌دار روی آنها نباشیم. رنگ‌دانه‌های شفاف اکسید آهن که در ترکیب روغن‌های جلا حضور دارند، سبب درخشندگی سطح چوب می‌شوند و زیبایی بیشتری را به آن می‌بخشند.

روش استفاده از روغن جلا

ابتدا برای استفاده از آن از تینر روغنی و یا بنزین باید استفاد کنید تا رنگ جلا همگن شود یعنی یکنواخت ؛ و هیچ ریز و درشتی نباشد.
به این موضوع توجه داشته باشید که وقتی از بنزین برای همگن کردن آن استفاده میکنید بدانید که سریع تر خشک میشود پس استفاده از بنزین باعث میشود که سریع تر خشک شود.

به ازای هر یک قوطی باید ۱ لیتر تینر روغنی استفاده شود.
با توجه به آن که روغن را میشناسید میتوانید انتخاب کنید که از تینر روغنی استفاده کنید و یا بنزین.
روغن جلا را السی نیز مینامند زیرا ترکیبات آن اسید و الکل نیز میباشد.
برای استفاده از روغن جلا باید ابتدا جنس آن را بشناسید زیرا با ندانستن جنس روکش چوبتان باعث میشود که چوبتان از بین برود.
برای متوجه شدن شما میتوانید یک قطره روغن را به چوب مورد نظر بمالید و اگر خورده شد یعنی آن مناسب چوب شما نیست و چوب شما روکش چوب دارد.
اگر داخل چوب مورد نظر خیس نشد یک نبه آغشته کنید به استون را روی یک نقطه ی نامشخص بزنید و مالش دهید. استون هیچ تاثیری بر روی پلی اورتان ندارد اما باعث میشود که روغن جلا حل شود.
به دلیل قدرت چسبندگی روغن جلا میتوان گفت که روکشی روی چوب ایجاد میکند و باعث میشود باکتری ها نفوذ پیدا نکنند.

انواع جلا چوب

1- جلا چوب بر پایه آب

این نوع از جلا میتواند در انواع مختلف چوب استفاده شود این ها شامل سطوحی است که نقاشی شده و یا لکه دار هستند.

کاربرد روغن جلا

2- جلا الکل چوب

از بهترین نوع روغن جلا است و به دلیل وجود الکل بسیار سریع خشک میشود و حتی دوام چوب بیشتر خواهد شد. روکش جلای چوب میتواند به صورت لایه ای بلند شود و هر زمان که خواستید میتوانید آن را ترمیم و یا براق کنید.

3- جلای پلی اورتان

این نوع را برای روکش آشپز خانه، کابینت، کمد ها و حتی کف پوش هم ایده آل است زیرا این نوع از جلای چوب ضد آب است و دوام بیشتری دارد و در طول عمر چوب ها تاثیر مثبتی دارد پس برای نتیجه ی بهتر میتوانید جلای پلی اورتان را به جلای خود اضافه کنید.

4- جلا خمیری

موم خمیری را میتوان جمع کرد و میتوان با استفاده ی مساوی از آب و سرکه و کمی چربی آن را از بین برد.
برای آن که از موم خمیری استفاده کنید باید آن را بمالید، بعد اجازه دهید خشک شود، سپس دوباره آن را مالش دهید و به سمت لبه ی سطوح بکشید.

نکات ایمنی

  1. بعد از مصرف درب ظرف بسته شود.
  2. از ماسک و تهویه استفاده کنید و یا درب را باز بگذارید.
  3. بعد از انجام عملیات دست های خود را بشویئد.
  4. محتویات را در محیط مناسب یعنی دور از نور خورشید و خشک و خنک نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *