آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, مراقبت و سلامتی

آیا تا به حال چیزی درباره بولا یا آب کیسه پوستی شنیده اید؟

بولا یا آب کیسه پوستی چیست؟

تاول های پوستی در اندازه های مختلف دیده می شوند که حاوی مایعی شفاف هستند ، تاول های کوچک به نام وزیکول شناخته می شوند و تاول های بزرگ به نام بولا شناسایی می شوند. شایع ترین نوع تاول ها را هنگام فشار کفش تنگ به پا یا مالش جوراب روی پوست مشاهده می کنید.
بولا یا آب کیسه پوستی ( به انگلیسی : Bullae ) تاول های آبکی و شفافی است که بزرگتر از 1 سانتی متر می شوند و در صورتی که مایع شفاف درون تاول ، شیری رنگ شود نشان دهنده عفونت است در صورتی که به این تاول ضربه وارد شده باشد ممکن است داخل آن حاوی خون هم باشد.
زمانی که مایعات زیر لایه نازکی از پوست گیر می افتند ، بولا ایجاد می شود. قطر این تاول باید بزرگتر از 5 میلی متر باشد ، تاول های کوچکتر را به نام وزیکول می شناسند.

علت بولا یا آب کیسه پوستی

1- اصطکاک و ساییدگی ناشی از کفش و لباس : مهم ترین علت بوجود آمدن بولا اصطکاک روی سطح پوست است که میتواند ناشی از استفاده از ابزار یا فشار کفش باشد. تاول های اصطکاکی معمولا در دست و پا دیده می شود.

2 – درماتیت تماسی : موادی که باعث تحریک پوست می شوند مثل لاتکس ، مواد آرایشی ، پیچک سمی میتواند واکنش آلرژیک در پوست ایجاد کرده و منجر به بولا شود.

بولا یا آب کیسه پوستی

3 – ویروس : برخی ویروس ها میتوند باعث بروز عفونت و تاول در سطح پوست شود مثلا یکی از علایم بیمای زونا بروز بولا روی پوست است دراین بیماری نوارهای تاول روی پوست ایجاد می شوند که به راحتی می ترکند ، این تاول ها در صورت ، گردن یا تنه دیده می شوند و بسیار دردناک هستند. آبله مرغان هم مانند زونا باعث ایجاد بولا می شود .

4 – اختلالات پوستی از جمله نارس یا پمفیگوئید تورمی

5 – سوختن پوست بر اثر حرارت ، مواد شیمیایی یا آفتاب

6 – سرمازدگی

7 – گزش حشرات

8 – ضربه به پوست

9 – واکنش به داروها

درمان پزشکی بولا

برخی اوقات بروز تاول ها نشان دهنده یک عفونت ویروسی است که به پزشک برای تشخیص بهتر بیمار کمک میکنند و باید درمان برای بیماری زمینه ای تجویز شود.
اگر میخواهید خیالتان بابت عفونی نشدن بولا راحت باشد ، تخلیه آن را به پزشک بسپارید.
پزشک با کمک سواپ و مایع ضد عفونی کننده ناحیه را کاملا ضد عفونی می کند تا تمام آلودگی ها و باکتری ها را از بین ببرد و سپس با ابزار استریل تاول را سوراخ می کند و کاملا تخلیه می نماید و سپس با یک بانداژ خشک ، محل تاول را پانسمان میکند.
بعد از چند روز زخم ایجاد شده زیر تاول بهبود پیدا می کند و میتوانید پوست خشک شده روی آن را بردارید.

درمان های خانگی بولا یا آب کیسه پوستی

تاول پوستی

تاول بولا اگر به دلیل اصطکاک پوستی ایجاد شده باشد به صورت خود به خود از بین می رود. برای پیشگیری از بدتر شدن بولا میتوانید رویش را با گاز یا پارچه ببندید که در صورت خروج مایعات بتواند ان ها را جذب کند و اجازه نفس کشیدن به پوست بدهد.تخلیه بولا ممکن است باعث ورود باکتری به درون زخم شده و عفونت شما را بدتر کند. در صورتی که تصمیم به تخلیه بولا گرفته اید حتما روی تاول و اطرافش را کاملا ضد عفونی کنید و با یک سوزن ضد عفونی شده و استریل کمی رویش را بخراشید ، از آنجا که پوست روی بولا بسیار نازک است به سادگی و با کمترین فشار مایع درونش تخلیه می شود که باید آن را با دستمال کاغذی بهداشتی یا گاز استریل خشک کنید و رویش را پانسمان کنید تا مانع از ورود میکروب و باکتری به داخل تاول شوید.

حتماً بخوانید:

تاول پوست و درمان آن

تاول پوست و درمان آن

تاول پوست و درمان آن گرمای شدید حاصل از آتش، بخار آب، روغن های داغ، الکتریسته، مواد شیمیایی، اسیدها، آب جوش، پوشیدن کفش های تنگ، کار با ابزار سخت…

میتونید با کشیدن ژل آلوئه ورا روی تاول به تسکین درد کمک کنید. آلوئه ورا خاصیت ضد التهابی طبیعی دارد و تورم و قرمزی پوست ار کاهش میدهد. از بانداژ های کشی میتوانید برای پوشاندن روی بولا استفاده کنید تا اصطکاک مجدد باعث بدتر شدنش نشود. می توانید از از داروهای کاهش دهنده درد مثل استامینوفن یا ایبوبروفن برای تسکین درد استفاده کنید. پوست تاول زنده برخی از افراد با کمپرس چای کیسه ای سیا یا سبز تسکین پیدا می کند.

چه زمانی برای بولا به پزشک مراجعه کنیم؟

معمولا بولا به صورت خود به خود از بین می رود ولی اگر باعث ایجاد درد می شود یا حرکت شما را محدود کرده است یا این که حاوی خون ایت بهتر است به پزشک مراجعه کنید. مشکلات گردش خون و دیابت میتوند احتمال بروز بولا و عفونت بعد از آن را افزایش دهید بنابراین اگر دچار این شرایط هستید بهتر است به پزشک مراجعه نمایید. در صورتی که بولا بعد از مصرف دارویی خاص ایجاد شد یا همراه با تب بود باید به پزشک مراجعه کنید.پزشک میتواند به صورت استریل تاول را خالی کرده و درمان مناسب را به شما ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *